Gyűjtemények

Zenei videógyűjtemény

Mindannyian tudjuk, hogy zenét hallgatni nagyszerű dolog. A legjobb, ha minden képi segítség nélkül egyszerűen elmélyedünk a hallott zenében, hagyva, hogy a muzsika érzéseket, hangulatot, egyszersmind képeket tárjon elénk fantáziánk segítségével. Miért van mégis szükség az ének-zene tantárgy tanításához zenei videókra?

Egyfelől, mert számos zenemű képi megvalósítást is igényel, gondoljunk csak az operákra, balettekre. Teljes élményt akkor tudunk adni az órákon, ha ezeket a műveket a maguk látványvilágával együtt mutatjuk be a diákoknak. Másrészt, komolyzenei koncertekre ritkán eljutó tanítványainknak érdemes akárcsak videó segítségével is bemutatni, milyen hangszereket használnak egy szimfonikus zenekarban, milyen technikával lehet azokat megszólaltatni, milyen átéléssel játszik egy-egy szólista a hangszerén. Harmadrészt – tetszik, vagy nem tetszik – diákjaink a különböző okos eszközöknek köszönhetően szinte egyfolytában videókat néznek, ez a világ nagyon leköti őket, így otthonos lesz számukra, ha az ének-zene órán is találkoznak ezzel.

A gyűjteményben szereplő videók egy kivételtől eltekintve mind a youtube-ról származnak, legnagyobb számban hivatalos csatornáról. Igyekeztünk a lehető legjobb kép- és hangminőséget biztosító felvételeket választani, ettől csak indokolt esetben tértünk el, például akkor, ha zeneileg olyan magas színvonalú az előadás, hogy az kárpótol az esetleges rosszabb képi minőségért. Külön öröm olyan videókkal is találkozni, melyek keresztyén hitünkben és magyarságunkban is erősítenek minket, gondoljunk például Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusára, melyet kiváló felvételben láthatunk – hallhatunk ebben a gyűjteményben.

Szeretettel bíztatjuk a pedagógus kollégáinkat, használják az ének-zene tanításában ezeket az anyagokat, a diákok hálásak lesznek, hiszen az ő nyelvükön keresztül találhatunk utat a komolyzene megszerettetéséhez.

(Pongor Gábor, szerkesztő)